Costs...
The way to justify the cost of instrumental lessons is
to experience progress. For the younger student, where the
cost will be met by parents, it is to display progress.
It is said that you get out of it, what you put into it.
Set your goal, and work towards that goal.
It is not as difficult as some think.
In fact, it can be very easy.